Türkiye'deki şirketlerin satın alma stratejileri ışığında, benchmarkları doğrultusunda satın alma departmanınızı yönlendirebilirsiniz.

Satın alma departmanının ve satın alma uzmanlarının kâr etmek için oldukça popüler bir yöntem olduğu artık herkesçe biliniyor. Satın alma uzmanları da bu doğrultuda bütün sektörlerin yükselen yıldızları konumunda yer almaya başlıyor. Bu yükselişse beraberinde bütün bir ekip olarak ve şirket olarak büyük bir sorumluluğu ve rekabet ortamını da beraberinde getiriyor. Neredeyse paranın esas patronları diyebileceğimiz satın alma uzmanları, maliyetleri en aza indirgeyerek ve müşterilere istenilen ürünü istenilen sürede tedarik edip, teslim ederek kazanç sağlar. Aynı zamanda bu kazanç için iyi tedarikçiler de edinmesi gerekir. Bu yarışta birçok kulvar ve parkur bulunmaktadır. Peki Türkiye’deki şirketler arasında satın alma benchmarkları nasıl şekilleniyor?

Her birinin taktik ve yöntemleri farklı doğrultularda ilerliyor. Ortak nokta ise şüphesiz işletmeyi kâra götüren yöntem ve adımalrdır. Pek çok firma günümüzde bu taktik ve yöntemlerdeki başarısızlıkları sebebiyle, şirketleri yokuş aşağı inen grafiklerle süslüyor. Bu karmaşık sürecin en iyi şekilde idame ettirilebilmesi için oturmuş bir satın alma sisteminin kurulması ve iyi bir stratejinin oluşturulması gerekir. Böylece şirket için birçok avantaj yaratılabilir. 

Eskiden satın almacıların, sadece yüksek hacimli mallar satın alabilmesi ve pazarlık yapma kabiliyetlerinin olması beklenirdi. Yüksek hacimli mal satın almalarıyla, o kadar indirim yapma gücü de beraberinde geliyordu. Bugünse işler biraz daha farklı ilerliyor. İşlerin detaylarının analizi, maliyet avantajı ve değişik alternatifler sunabilen kişiler göze çarpıyor ve işi kapıyor. Şirketler bütün bu özellikleri göz önünde bulunduruyor. 

Turkcell’in Geniş Tedarik Ağı

Turkcell, binlerce tedarikçiden oluşan bir ağa sahip firmalardandır. Türkiye’nin en büyük GSM operatörleri arasında haklı yerini edinmiştir. Dolayısıyla oldukça yüksek bir satın alım gücü de bulunuyor. Şirketin satın alma yönetiminin koltuğundaysa elbette deneyimli isimlerin yer edindiği görülebilir. Turkcell’in satın alma stratejileri; satın alma ihtiyaçlarının netleştirilmesi, ihtiyaçlara uygun tedarikçi seçimi, sözleşme yönetimi ve sipariş yönetimi gibi ana başlıklarla ilerliyor. Kısacası hassasiyetle yürütülen bir süreç olduğu söylenebilir. Açık bir iletişim, sektörel bilgi, dürüstlük, fayda-maliyet dengesinin kurulabilmesi, kurumsal bilgi yönetimi, alternatif yaratabilme kabiliyeti ve her kararda şirket menfaatleri gözetimi üzerinde durulan konulardandır. 
Etkin, maliyet duyarlı ve dinamik operasyonlarla satın alma hedeflerini yürütüyor. Kategori bazlı yapılanmaları da izlemeye devam ediyor. Benzer ürün ve hizmetlerin tek bir noktadan alınması, sektörün takibinin düzenli olarak yapılması, talep sahiplerine dair ihtiyaçların bütünsel olarak görülmesi ve satın alma sürecinin/verilerinin, yönetilebilir, kontrol edilebilir ve denetlenebilir olduğu stratejiler bulunuyor. 

Metro C&C Sekrötel Bazda Alımlar

Metro C&C, yine binlerce tedarikçi ağının söz konusu olduğu şirketlerdendir. Satın alma çeşitliliğinin arttığı bu işletmede, her sektöre göre farklılık arz eden satın alma süreçleri bulunuyor. Beyaz eşya için farklı ve gıda için farklı süreçler işlemektedir. İyi fiyatı yakalayabilmek için, doğru miktar, doğru zaman ve özellik kollanmalıdır. İnternet ortamındaki ihaleler, sıklıkla kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Hedef müşteri grubuna sunuculacak olan konsepte göre ürün yapısı oluşturuluyor. Müşteri bağımlılığının sağlanması da tedarik ve satın alma sürecinde önemli bir rol oynuyor.

Teklif Çeşitliliğiyle DHL

Müşterilerin iş ve finansal ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılan satın alma işlemleri söz konusudur. İlk olarak satın alma ihtiyaçları belirlenir, daha sonra ise müşterilerin ihtiyaçlarına uygun tedarikçi seçimleri DHL tarafından yapılır. 
Ayrıca sağlık sektörüne özel satın alma hizmetleri de bulunuyor. 2006 yılında imzaladığı 10 yıllık satın alma ve lojistik hizmetleri anlaşmasıyla; gıda, yatak örtüsü, kırtasiye malzemeleri ve ofis ekipmanları, sargı bezleri, hasta giysileri gibi birçok malzeme için satın alma görevi üstlenilmiştir. DHL’ın satın alma hizmetleri; fiyatlandırma programları, ürün seçimi, satın alma komisyonu oluşturma, satın alma planlaması, kontrat yönetimi, yeni teknoloji ve inovasyonları destekleyecek programlar şeklindedir.

Arçelik’in Gelişmiş Tedarik ve Satın Alma Sistemleri

Arçelik, diğer firmalara nazaran daha gelişmiş bir tedarik ve satın alma sistemine sahip bir şekilde karşılıyor. Tedarikçi gereksinimlerini belirleyen ve satın alma yönetim sistemlerini açıklayan web sayfalarıyla daha şeffaf bir anlayış yürütüyor. Karlılık şirketin ön plana çıkan unsurlarından olduğu için satın alma departmanı da dolayısıyla büyük bir önem kazanıyor. Satın alma politikaları, tedarikçilerden, en yüksek iş etiği ve çevre standartlarında, en uygun kouşllarda malzeme, ürün ve hizmet tedarik etmek şeklinde ifade edilmektedir. Tedarikçilerin Arçelik’in performansında etkili oldukları, Arçelik tarafınca da dile getiriliyor. Maliyet ve kalite esası Arçelik’de de yer edinmiştir. 

Canan Şahin

Diğer Başlıklar

Malzeme Raporları Neden Önemlidir?

Malzeme raporları neden önemlidir? Malzemelere ait envanterler, proje için gerekli malzemelerin listesini gösteren çizelgelerdir. Malzeme yönetimi ise tedarik zincirinin temel işlevlerinden biridir.