Satınalma Departmanlarının ve Satınalma Yöneticilerinin Başarıları

Başarıları taçlandıran hikayeler, doğru stratejileri belirlemede

Bazen küçük bir şans, bazen istikrarlı ve azimli adımlar, başarının anahtarını elinde tutan kilit taşları oluyor. Satınalma uygulamaları da bu temelden özünü bulan ve ilerleyişini sürdüren bir yapıdır. Başarı hikâyelerinin ortaya çıkışı, tedarik zincirinin ve satınalma operasyonlarının ne denli verimli yürütüldüğüyle ilgilidir.

Eğer şirketinizde doğru bir strateji izliyorsanız, başarı zaten kendiliğinden gelecektir. Zirâ satınalma departmanı kârlılık pastasından büyük paylar alıyor.

Şirketlerin Satınalma Departmanlarının Hikayeleri

Son yıllarda yaptığı satınalmalarla, Çin’deki kitaplara konu alan Ülker, bu başarı örneklerinin en iyilerindendir. Yıldız Holding çatısı altında birleşen Ülker, ürün ağını genişletmek ve küresel pazara da hakim olmak için köklü yabancı şirketleri satınalarak kendi markası oluşturmakta ve büyütmektedir. Sektörün en büyük 3 küresel oyuncusundan biri haline böyle gelmiştir.

Bu satınalma başarı örneklerinin en büyüğü Godiva’yı satın almasıyla gerçekleşmiştir. 2007’de 850 milyon dolara satınalınmıştır. 2013 yılındaysa yine İngiltere merkezli United Buscuits için 3 milyar dolar, ABD’li DeMets Candy için de 221 milyon dolar ödemiştir. Ülker’den daha yaşlı bir maziye sahip olan markaların satınalınmasıyla birlikte, pazarın dev şirketlerinden birisi de Yıldız Holding olmuştur.

 

Türkiye’nin en köklü ve en güçlü GSM operatörlerinden olan Turkcell için de birçok satınalma başarı öyküsüne rastlayabilirsiniz. Doğayı da düşünen adımlar atarak ilerleyen Turkcell, aksesuar markası Turkcell Tkoleksiyon markası için satınalma sürecinde sipariş ettiği tüm kutuların tamamının geri dönüşümlü ve yeniden kullanıbilir olmasını hedefledi. Ayrıca koleksiyonun satışıyla Kardelen Vafkına da her ürün için 3.00 TL bağış yapılması planı bulunuyordu. Projenin 1. Yılında 25.000 aksesuar kutusu geri dönmüştür. Yeşil satınalmanın en iyi örneklerinden birisi olarak görülebilir. 120 ağacın kesilmesi böylece mümkün oldu.

Turkcell’in satınalma başarı hikayeleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. İş yapış biçiminde uluslararası standartları yakalayan Turkcell, bir kalite sertifikası kazanmayı da haketmiştir. 10.000’den fazla kurumsal üyesi bulunan ve dünyanın en saygın ve büyük satın alma organizasyonu olan İngiltere menşeili İmtiyazlı Satın Alma ve Tedarik Enstitüsüsü, (Chared Unstitute of Purchasing and Supply) 6 aylık bir incelemeden sonra Turkcell Grup Finans Satınalma Departmanı’na CIPS Kurumsal Satınalma Sertifikası’nı vermeye değer bulmuştur.

Bugün, hemen hemen her işletme veya ev alarm veya güvenlik sisteminin Pronet imzası taşıdığını söylemek zor olmayacaktır. Pronet’in bu yükselişinde ve ilerleyişindeyse kuşkusuz satın alma alanında yaptığı yenilikler ve uyguladığı yöntemler bulunuyor.

E-Arşiv ve e-Fatura projeleriyle Pronet, artık anlık olarak birçok müşterisine fatura gönderimi sağlıyor. Daha önce saatler süren arşiv aramalarının önüne de böylece geçilebiliyor. Fatura ulaşma şikayetlerinin ciddi bir şekilde azaldığı ve müşteri memnuniyetinin arttığı da Pronet’in ifadeleri arasında yer ediniyor.

Harika bir çalışma şekli her şeyi değiştirir

YoneTeam, işletmenize profesyonel bir çalışma ortamı sağlayarak tüm satınalma işlemlerinizi hızlandırır.

Diğer Başlıklar