2018 Yılı Satınalma Yöneticileri Kimlerdir?

Tüketimin hızla arttığı son günlerde, şirketler ve kurumsal organizasyonlar için satınalma kavramının önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Satınalma maliyetlerinin yönetiminde, hem diğer süreçlerin işleyişi hem de şirket içi harcamaların düzenlenmesi için gereken unsurlar iyi bir şekilde belirlenmelidir. İyi bir lider veya iyi bir yönetici, satınalma sürecinin yönetimini otorite kurarak değil, iyi bir etki bırakarak sağlayabilir.

Rekabeti yüksek sektörlerde ise özellikle satınalma yöneticilerinin yükü artmaktadır. Malzemelerin, ürünlerin veya hizmetlerin satın alınması işleminde satınalma görevlilerinin doğru bir şekilde koordine edilmesi ve çalışanlara ait faaliyet çizelgeleri hazırlanması gereklidir. Avrupa’da ve ülkemizde başarıya ulaşmış olan 2018 yılı satınalma yöneticileri kimlerdir? sorusunun yanıtı olarak yeterli etkiyi bırakmış olan insanlar örnek verilebilir. İhale süreçlerinin iyi bir şekilde yürütülmesi, sözleşme şartlarının eksiksiz yerine getirilebilmesi ve tedarik stratejilerinin ileriye yönelik hedeflerden oluşmuş olması gerekmektedir. Satınalma yöneticilerini başarıya götüren bir diğer unsursa, şüphesiz çalışmış oldukları firmaya veya kuruluşa verdikleri değerdir. Markanın veya kuruluşun değerini yükseltecek çalışmalar yürütmek, bu noktada önemli bir yer tutmaktadır.

Sektörün değişen dinamikleri, satınalma yöneticilerinin de esnek olmalarını gerekmektedir. Stratejik yönetim denilen kavramın iyi bir şekilde benimsenmesi gereklidir. Şirketlerin büyüme stratejilerinde de satınalma, önemli bir parçadır. Öyle ki satın alma için, yönetimde yer edindiği bile söylenebilir.

Satın alma faaliyetlerinin iyi bir şekilde yürütülmesi ve satın alma yöneticilerinin başarıya ulaşması; şirket içerisindeki birçok şeyi olumlu etkileyecektir. Alınan bir ürün, yazılım veya hizmet şirket çalışanlarının motivasyonu için önemli olabilir ve verimliliği arttırmanın bir yolu olarak görülebilir. Sorunsuz bir çalışma sürecinden de bahsedilebilir. Satınalma operasyonlarının bu denli önemli hâle gelmesi, satarken kazanmak kadar satın alırken de kazanmak olarak açıklanabilir. Ancak, bundan daha öte bir diğer faktör ise elbette stratejik planların ortaya çıkmasıdır. Satın alma yöneticilerinin veya iyi bir satın alma yöneticisinin bütün bunların farkında olarak hareket etmesi beklenir.

2018 Yılının Başarılı 5 Satınalma Yöneticisi

Bundan çok değil, 20-30 yıl önce satın alma faaliyetleri için sadece işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması ve tedarik sürecinin aksamadan ilerlemesi beklenirken; günümüzde bir satınalma yöneticisinden beklenen şey daha fazlasıdır. Bu yüzdendir ki şirketlerin büyümesinde satınalma yöneticilerinin sıklıkla ön plana çıktığına rastlanabilir. 2018 yılında da başarıya ulaşmış olan 15 satınalma yöneticisi incelenebilir. 2018 yılı satın alma yöneticileri kimlerdir?

Aynur Çolpan - BİM

Güçlü tedarik ağı ve gelişmiş stratejileri ile BIM, satınalma faaliyetleri konusunda ismini sıklıkla duyuran firmalar arasında yer almayı başarmaktadır. Unilever temeli olan Aynur Çolpan ise 2017 yılından itibaren BİM’in satınalma operasyonlarında yer almaktadır.

Cem Rodoslu - Migros

Migros’un Genel Müdür Yardımcısı Rodoslu, dijital dönüşümle birlikte satın alma hedeflerinde daha teknolojik çözümlerle ilerleme kaydetmektedir. 11,1 milyar TL’lik bütçeyle emin adımlarla ilerlemektedir.

Faruk Kocabaş - Mediamarkt

2018 yılında 2,8 milyarlık bütçe ile teknoloji sektörünün nabzını tutan firma Mediamarkt’dı. Satınalma tarafına ayrılan bu bütçenin ’lik bir büyüme oranına eşdeğer olduğu Kocabaş tarafından ifade edilenler arasındaydı.

Derya Tayşi Güven - Akbank

Akbank yenilikçi tedarik hamleleri ile yoluna devam eden firmalardan biri olarak göze çarpmaktadır. 2018 yılında 1500 tedarikçiye sahip olan bankanın satın alma yöneticisi Güven, verimlilik ve uyumluluk konularının altını çizmektedir.

Funda Öztürk - Borusan

Borusan Grubu Satın Alma Direktörü Öztürk, kullanılan iş zekası (Business Intelligence) sistemleri ile son gelişmeleri takip ettiklerini ve daha iyi analizler gerçekleştirebildiklerini ifade eden bir başka başarılı yöneticidir. Yeni fırsatları yakalama konusunda teknolojinin önemi, Öztürk tarafından da tasdiklenmektedir.

Diğer Başlıklar

Malzeme Raporları Neden Önemlidir?

Malzeme raporları neden önemlidir? Malzemelere ait envanterler, proje için gerekli malzemelerin listesini gösteren çizelgelerdir. Malzeme yönetimi ise tedarik zincirinin temel işlevlerinden biridir.