Endüstri 4.0 ile dijital dönüşüm sürecinin büyük bir ivme kazandığı söylenebilir. Dijitalleşme çalışmalarının ilk adımı olan bu yeni evre, tedarik zincirinde de çeşitli inovasyonlara ön ayak olmuştur.

İşletmelerin tedarik zinciri ile digital yol haritası oluşturmalarını ve bu bağlamda hedeflerine ulaşmalarını sağlamıştır. Satınalma 4.0’da Endüstri 4.0’ı izleyen bir dijital devrim olarak açıklanabilir.

E-ticaret sektörünün ortaya çıkışı ile birlikte dijitalleşme, gündelik yaşamın bir parçası hatta kendisi haline gelmiştir. 1,6 milyardan fazla kişinin e-ticaret siteleri aracılığıyla alışveriş yaptığını, e-ticaret nüfuz etme oranının " olduğunu, küresel e-ticaret pazarının 2016 toplam değerinin 1,9 trilyon US olduğunu ve 2020 yılında ise 1 milyardan fazla insanın sınır ötesi online alışveriş yapmasının beklendiğini*1 biliyor muydunuz?

Büyüyen e-ticaret ve satınalma pazarı, lojistik sektöründe de bir takım gelişmeleri ve yenilikleri beraberinde getirdi. Markalar, kendi lojistik sistemlerini ve filolarını kurarak teslim sürelerinde iyileştirme çalışmalarına yön vermektedir. Lojistik şirketlerinin de dijital dönüşümden kaçamayacağı böylece anlaşılmaktadır.

 

Tedarik zinciri ile digital yol haritanızı nasıl yaratırsınız?

Tedarik zinciri yöneticilerinin bu konudaki genel görüşleri, dijital girişimler için bir plana ve daha geniş bir organizasyona ihtiyaç olduğudur. Ekosistem içerisinde neler olup bittiğini ve nasıl bir yetkilendirme yapılacağına dair geniş bir bilgiye sahip olmaları gerektiklerini düşünmekteler. Dijital projelerin takip edilmesi bu noktada önemli bir yer tutmaktadır.

Oluşturulacak yol haritası için öncelikle işletmenin tümünün bu vizyonu kabul etmesi gerekmektedir. Kafa karışıklıklarının giderilmesi ve oylama ile hedef stratejilere yönelik adımlar atılması önemlidir. ERP ile ilgili sistemlerde ortak sorunların belirlenmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik adımların atılması gerekir.

Maliyet kontrolü ve yön belirlemek için tüm süreci kapsayan bir proje yönetim sistemi yararlı olacaktır. Özellikle tedarik zinciri ve satınalma departmanlarının kullanmış olduğu tüm yazılımları ve sistemleri tek bir panel üzerinden yönetebilmek için gerekli olabilir.

Satınalma yazılımları temelde, tedarik ve satınalma birimlerinin ihtiyaçlarını karşılasa da onların koordineli bir şekilde çalışmaları için yetersiz kalmaktadır. İşinizi büyütmek için çizeceğiniz yol haritasında size yardım etmekten uzak olabilirler. Yönetim gücünüzü arttırmanız ve verimlilik çıtanızı yükseltmeniz için ihtiyaç duyduğunuz süreçlerde size uygun altyapıların oluşturulması önemlidir.

Satınalma uzmanlarının ve yöneticilerinin tedarik süreçlerinde karşılaştığı sorunların üstesinden gelebilmeleri için geliştirilen bir yazılım, muhakkak digital yol haritanız konusunda size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Tedarik zinciri ile digital yol haritanızı yaratmak için şu 4 adım sizin için yeterli olacaktır;

 • Talep Oluşturma

  Taleplerinizi online olarak oluşturabileceğiniz bir sistem kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz taleplerin onaylanıp onaylanmadığını takip edebilir ve taleplerinizi aciliyetine göre önceliklendirebilirsiniz.

 • Teklifleri Toplama

  Tedarikçilerden teklif toplamak geçmişte belki de yoğun ve zorlu bir süreç olarak değerlendirilebilir. Günümüzde geliştirilen yazılımlar tedarikçilerden online teklif formları almanızı ve talep edilen malzemelere fiyat vermelerini sağlıyor. Ayrıca geçmiş teklifleri karşılaştırarak sıkı bir pazarlık yapmanızı sağlamaktadır.

 • Sipariş Vermek

  Tüm teklifleri kıyasladıktan sonra en iyisini sistem üzerinden belirleyebilir ve kolayca siparişe dönüştebilirsiniz. Web tabanlı sistemler ile kısa sürede siparişler için onay alabilir ve teslimi bekleyebilirsiniz.

 • Teslim Almak

  Ürün ve malı teslim süresini takip edebilir ve ürünü teslim aldıktan sonra olası karışıklıkların önüne geçebilmek için sisteme faturası ile kayıt edebilirsiniz. Böylece süreci kolayca tamamlayabilirsiniz.

Tedarik zincirinizdeki halkaları sağlamlaştırın

Tüm iş yüklerini YoneTeam'in gelişmiş satınalma süreç yönetimi sizin yerinize halleder.

Digital yol haritanız için yazılımlar üzerinde verileri toplayabilir, işleyebilir ve kolayca analiz edebilirsiniz. Satınalma kararlarınızda sizi olası risklerden koruyacak ve maksimum verimliliğe taşıyacak işlemleri tek bir ekran üzerinden yönetebilirsiniz. YoneTeam yazılımları tüm bu özellikleri barındıran web tabanlı bir yazılım sistemi olarak, tedarikte digital dönüşüm haritanızı oluşturmanıza yardımcı olur.
 

1.Bilgi edinilen kaynak:
https://tusiad.org/tr/basin-bultenleri/item/download/9041_61132f5df158cbb724c1341e052792c7

Diğer Başlıklar

Endirekt Satınalma Nedir?

Her işletmenin temel amacı sürdürülebilirlik ve kârlılıktır. İki paydanın ortak noktası olarak ise maliyetlerin olabildiğince aşağıya çekilmesidir.

Genel Satın Alma İlkeleri Nelerdir?

Genel satınalma ilkelerinin belirlenmesi, satınalma ve denetleme sürecinin daha sağlıklı ilerlemesinde yardımcı olacak satınalma ipuçlarındandır.