Satınalmada Dijital Dönüşüm Trendleri Nelerdir?

Satınalmada dijital dönüşüm trendleri nelerdir? Hangi adımları kapsıyorlar ve işletmelere nasıl avantajlar sağlıyorlar?

Satınalma uzmanının, yöneticisinin veya liderinin görev tanımına baktığımızda, geçmişte iki kilit noktadan bahsedilebilirdi:

 • Maliyetleri düşürmek,

 • Olası riskleri azaltmak.

Günümüzde ise satınalmacıların bu basit görev tanımlarından daha fazlasını yapmaları beklenmektedir. Dijital dönüşümün işin içine girmesiyle birlikte birimlerin dijitalleştirilmesi ve tedarikçilerin de bu sürece uyum sağlamasını mümkün kılmak, yeni görevler arasında yer almaktadır.

Yeniliklerin yönetilmesi ve teknolojik fırsatların değerlendirilmesi de bu görevler arasına eklenebilir. Satınalmada dijital dönüşüm trendlerini benimsemek, satınalmacıların dikkat etmesi gereken ve benimsemesi gereken diğer bir husustur.

 
 • Erişilebilirlik

  İşletmenizdeki hemen hemen herkesin yoğun bir mail trafiği ile birbirine iş ile ilgili bir belge ve dosya ilettiği günler çok uzakta değil. Excelde yaptığınız tablolar ve grafikler, işleriniz için yaptığınız Powerpoint sunumları ve raporları başta olmak üzere birçok işlemi offline bir şekilde hazırlayıp gerekli kişilere iletmek durumunda kalıyordunuz. Olası network problemlerinde ise işlerinizin aksaması kaçınılmaz oluyordu.

  Günümüzde ise tüm şirket çalışanlarının her cihazdan bu belgelere ve dosyalara erişim sağladığını görebilirsiniz. Bunu mümkün kılan şey ise dijital dönüşümün bir parçası olan bulut tabanlı sistemlerdir.

  Web tabanlı altyapıya sahip olan bu sistemler, interneti ve tarayıcısı olan tüm cihazlardan erişimi mümkün kılmaktadır. Akıllı telefonlar, akıllı tvler, tabletler ve bilgisayar fark etmeksizin tüm süreçleri anlık olarak görebiliyorsunuz. Satınalmada dijital dönüşüm trendlerinin bir parçası olan erişilebilirlik, belki de bu sürecin en büyük avantajlarından biri.

 • Veri Güvenliği

  Yaptığınız işlere dair belgelerin veya dosyaların kaydını bilgisayarınızda tutmak ve yedeklemek, verilerinizin kaybını önlemek için en iyi yol gibi gözükebilir. Ancak unutulmamalıdır ki herhangi bir arıza, belgelerinizi kalıcı olarak kaybetmenize yol açabilir. Günlük yedekleme ve Amazon Veritabanı servisleri gibi bulut tabanlı çözümler, verilerinizin güvenliğini garanti altına alır. Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı kaybetme endişesi yaşamazsınız.

 • Sınırları Kaldırmak

  Satınalma biriminizdeki herkes, her şeye erişebiliyor mu? Geçmişte, herkes bireysel olarak yaptığı işler için tek bir bilgisayarı ve dokümanı kullanabiliyordu. Bu durum, birimler arası koordinasyonu sağlama noktasında bir takım sıkıntıları beraberinde getirebilir.

  Örneğin; aynı iş için farklı Excel dosyaları üzerinde çalışan satınalma çalışanları, bunları tek bir dosyada birleştirmek için ekstra zaman harcamak durumunda kalıyordu. Sınırları kaldırmak için tüm ekibinizin tek bir ekrandan çalışabileceği bir sistem, dijital dönüşüm süreci için avantaj sağlayan trendlerdendir.

 • Teknik Destek

  Satınalma biriminizin işlerini kolaylaştırmak için bir yazılım veya program satınalmak tek başına sizi verimliliğe götürmeyecektir. Sizi ve başarınızı düşünen ve teknik desteği ile her zaman sizi yukarıya taşıyan bir yazılım tercih etmelisiniz.

 • Seçme Özgürlüğü

  Dijital dönüşümün getirdiği yeni trendlerden biri de şüphesiz, size yazılımlarla ilgili seçme özgürlüğü tanınmasıdır. Bir yazılımı kullanmak için onu satınalmanız gerekmemektedir. Sadece size gerektirdiği kadar kullanmak istediğiniz bir yazılım için kiralama yöntemini tercih edebilirsiniz. Kiralık Bulut veya Satılık On-Premise seçenekleri ile farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

 • Yetkilendirme

  Satınalmada dijital dönüşümün trendleri arasında kuşkusuz yetkilendirme önemli bir yer kaplamaktadır. Satınalma birimindeki her kişi için özelleştirilmiş yetkilendirme sistemleri; kullanıcı grupları, proje ve şirket bazında herkesin kendi ekranına sahip olmasına olanak tanımaktadır.

  Tüm bu süreçlerin yanı sıra tüm verileri tek bir uygulamada/yazılımda toplayabilmek ve efektif kullanıma izin verebilen yazılımlar, işiniz için performans odaklı çalışmalar gerçekleştirebilmenizi mümkün kılar. Pazarlık süreçlerini daha iyi yönetebileceğiniz tüm bu özelliklere tek bir yazılım üzerinden ulaşmak için YoneTeam Satınalma ve Tedarik Yazılımını tercih edebilirsiniz.

Küresel çağa ayak uydurun

Dijital mucizelerle hayatınıza yön verin

Keşfedin

Dilerseniz Önce Arayın

Diğer Başlıklar

Satınalma Akış Şeması Nasıldır?

Satınalma akış şemaları, iş süreçlerinizi yönetirken sizlere tüm iş aşamalarını aşamaları göstererek planlamalarınızı güçlendirir. Adım adım ilerlemenizi sağlar. Doğru tasarlanmış akış şemaları süreçlerinizi otomatikleştirir.

Genel Satın Alma İlkeleri Nelerdir?

Genel satınalma ilkelerinin belirlenmesi, satınalma ve denetleme sürecinin daha sağlıklı ilerlemesinde yardımcı olacak satınalma ipuçlarındandır.