Dijital dönüşüm satınalma süreçlerinde performansı arttırmanın önemi oldukça büyüktür.

Dijital dönüşüm, teknolojinin bir işletmenin tüm alanlarına entegre olmasını ve temelde çalışma şeklinizi etkileyen bir süreçtir. Çalışma şekliniz değişir ve yaptığınız işe değer katar. Bu süreç işletmenizin statik bir hâl kazanan işlerinden kurtulmanızı da sağlar. Daha dinamik ve canlı bir atmosferin yakalanmasını sağlar.

Bu dinamiklik ve canlılık işletmenizi kültürel bir değişime de sürükleyecektir. Kağıt işlerinin ve manuel işlemlerin geride kaldığı söylenebilir. Her birim, kendi içerisinde dijitalleşirken, manuel süreçlerin en büyük katkı sağlayacağı birim, şüphesiz satınalma departmanı olacaktır. İşletmelerin verimliliğinde pastada büyük bir dilime sahip olan satınalma, maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak yönünde size katkı sağlayacaktır.

Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

Dijital dönüşümün önemi, satınalma biriminin dışında incelendiğinde, işletmelerin hayatta kalabilmeleri ile anlaşılabilir. İşletmelerin yapması gerekenleri daha hızlı yapmaya ve rekabet ortamına hızla ayak uydurmaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Dijital dönüşüme ayak uydurabilmiş işletmeler, geleneksel yöntemlerin izinden giden işletmelere nazaran her zaman daha kârlı sonuçlar elde edeceklerdir.

En önemlisi zamandan ve maliyetten kazanarak işletmelerini performans odaklı bir şekilde yürütebileceklerdir. Otomatikleşen sistemler, onların iş yüklerini azaltacağı için yaptıkları işe odaklanmaları daha kolay olacaktır. Her şeyin kontrolünü tek bir ekran üzerinden yapabildikleri gibi daha koordine bir şekilde hareket etmeleri mümkün olacaktır. Satınalma birimi için de aynı şey geçerli olacaktır.

 

Satınalma alanında gerçekleştirilen dijitalleşme sonucu elde edilen potansiyel kazanımlar ve gerçek kazançlar arasındaki farkın birçoğu, teknolojiye yönelik eksikler ve yönetimsel olaylarla açıklanmaktadır. Teknolojiye dair eksikliklerin inovasyonlarla azaldığını görebilir ve rutin faaliyetlerin kolaylaştığını fark edebilirsiniz.

Yönetimsel sürecin iyileştirilmesi ise teknolojik iyileştirmelerden sonra gerçekleşmiştir. Tüm verilerin toplanabildiği dijital ortamlar ve tek ekrandan takip edilebilen raporlar, analiz ve karar verme süreçlerini kolaylaştırmıştır. Elbette bu durum performans iyileştirmelerini de beraberinde getirmiştir. Dijital dönüşüm, işletmenizin satınalma birimi için büyük bir kazanç olsa da performansı maksimize etmek yine de bir takım gelişmelere de açık olmayla mümkün olacaktır.

İşletmeniz, ERP veya SAP gibi kurumsal kaynak planlama ve satınalma operasyonlarınızı yönetebileceğiniz uygulamalarla kendini geliştirse de bunlar tek başına yeterli olmayacaktır. Tüm hizmetlerin birbiri ile entegre edilebildiği sistemleri ve tamamlayıcı teknoloji iyileştirmelerinin yapıldığı satınalma yazılımlarını tercih edebilirsiniz.

Satınalma uzmanlarının ortak ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş ve tüm isteklerinize cevap verebilen bir yazılım, kesinlikle performansınızda gözle görülür bir artış sağlayabilir.

Talep, teklif, sipariş ve teslimat süreçlerinizi yönetebileceğiniz bir satınalma ve tedarik yazılımı, faturalarınızı takip edebilmenize olanak tanır. Ürün iadelerinizi bu sistemler üzerinden yürütebilir ve farklı para birimlerinden gelen teklifleri kur değerleri ile tek bir para birimi üzerinden kolayca kıyaslayabilirsiniz.

Satınalma süreçlerinizi hızlandırarak işlerinizde ilerleyin

Tüm iş yüklerini YoneTeam'in gelişmiş satınalma süreç yönetimi sizin yerinize halleder.

Hızlanın

Dilerseniz Önce Arayın

Dijital Dönüşüm Satınalmada Hangi Avantajları Sağlar?

Mükerrer alımlar, her şirket için muhakkak karşılaşılan problemler arasında yer alır. Stoklarınızda bulunan ürünleri birçok kez talep etmiş olabilirsiniz. Bunu takip etmek sizin için hem zahmetli bir süreç hem de zaman alıcı olacaktır. Teslimattan sonra depo alanına giriş yaparak stok malzemelerinizi görebilmek ve gereksiz alımları engelleyebilmek dijital dönüşüm ile mümkün olabilir.

Geçmiş fiyatlara ulaşabilmek, şüphesiz satınalma birimleri için kritik öneme sahip konulardandır. Geçmiş fiyatların kaydını tutan ve hangi tedarikçilerden hangi fiyatlara alım yaptığınızı gösteren bir yazılım, dijital dönüşümün önemli bir parçası olarak görülebilir.

Teklifleri hızlıca karşılaştırabilir ve hatasız/eksiksiz işlemler yapabilirsiniz. YoneTeam Satınalma ve Tedarik Yazılımı, tüm bu özellikleri tek bir yazılımda birleştirerek satınalma süreçlerinizi en iyi şekilde yönetmenize olanak tanır. Satınalma birim performansınızı arttırmak için dijital dönüşüm sürecini YoneTeam ile gerçekleştirin, kazanmaya başlayın!

Diğer Başlıklar

Satın Alma Terimleri

Satınalma sürecinin anlaşılması, süreç takibinin en iyi şekilde yapılması için talep, teklif, tedarik ve sipariş gibi terimlerin kavranması önemlidir.

Genel Satın Alma İlkeleri Nelerdir?

Genel satınalma ilkelerinin belirlenmesi, satınalma ve denetleme sürecinin daha sağlıklı ilerlemesinde yardımcı olacak satınalma ipuçlarındandır.