E Satınalma Nedir?

Çok değil, bundan bir asır önce satın alma, sadece ufak faaliyetler olarak değerlendirilmekteydi. Tek başına bir departman hâline gelebilmesi dahi yakın bir zamana kadar gerçekleşmemiştir. Günümüzde ise teknoloji ve internet, her şeyi mümkün kılmaktadır. Birden fazla uygulamada yapacağınız satın alma işlemlerini takip etmek ve birbirinden bağımsız satın almaların dağınıklığından sıkılmadınız mı? Her şeyin tek bir ekranda toplanabiliyor olması ve e satınalma ile yönetilen entegre bir sistem, sizin için her şeyi kolaylaştırabilir. E-satınalma, elektronik bir yazılım ile firmaların veya bireylerin, mal ve hizmetleri internet üzerinden satın alabilmesidir.  Sizin için ticareti daha kolay hâle getirecek olan yazılımlar, talebin yaratılmasından tedarikçiye ödeme yapılmasına kadar olan tüm manuel süreçleri, otomatikleştirir. E satınalma terimi, e-ticaret sitelerini ve tedarikçi web sitelerini kapsar. Dijital çağın bir gereği olarak çıkan online işletmeler, satın alma sürecinin daha verimli, öngörülebilir, şeffaf ve güvenli bir şekilde yönetilmesine olanak tanır. İşletmenizin ihtiyaçlarına yönelik güncel bilgiler edinebileceğiniz sistemlerdir. Stoklarınızın tükenmesi hâlinde, malzemelerin otomatik olarak gönderilebilmesi için satıcılarla (tedarikçiler) iletişim kurabilmeniz ve teklif alabilmeniz için size yardımcı olur. İhale süreçlerini en verimli şekilde yönetmenize olanak tanır.

Online bir platform üzerinden tedarikçilerden fiyat alabileceğiniz, değerlendirme ve karşılaştırma yapabileceğiniz, siparişlerinizin geçilmesini sağlayacak tüm adımların takip edilebilmesini sağlar. E- satın alma, organizasyonların ve işletmelerin satınalma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olan ve bu operasyonları hızlandıran uygulamalar/araçlardır. Elektronik satınalma ile tedarikçilerden gelen teklifleri takip edebilmenizi sağlar. Ne beklediğinizi bilirsiniz ve sipariş ilerlemesini takip edebilirsiniz. Gerçek zamanlı takip edilebilirlik, elektronik ortamda gerçekleştirilen faaliyetlerin takibini kolaylaştırır. Bir ürünün tahmini teslim tarihi görebilir, kolayca bilgi alabilirsiniz. Elektronik ortamda saklanan finansal kayıtlara erişmek de sizin için oldukça kolay olacaktır. Klasik ihalelerden farklı olarak; e satın alma yaparken uzun ve zahmetli bir süreç ile uğraşmazsınız. B2B uygulamaları, online satın alma için tam bir dijital dönüşüm alanı yaratır.

E Satın Almanın Faydaları

Online platformlar aracılığı ile tüm tedarikçilere ve satıcılara kolayca ulaşabilirsiniz.
Tek bir tedarikçiye bağlı kalmaksızın birden çok teklif alabilir ve sizin için en avantajlı seçeneğe yönelebilirsiniz.
Hızlı bir şekilde ilerleyebildiğiniz gibi güvenirlik de sunar. Bugün, birçok ihalenin online ortamlar aracılığıyla gerçekleştirildiği söylense, ne düşünürdünüz? Muhtemelen artık bu duruma kimse şaşırmayacaktır. Zira, işletmeler bir tür dijital bilinç yaşamaktadır. İnternetin ve teknolojinin gücünü arkasına alan şirketler, bu durumu lehlerine çevirmeyi başarmaktadır.

E satınalma, kimlere fayda sağlar? Şirket sahipleri, yöneticiler ve kullanıcılardır.

Şirket sahipleri için çalışanların performansının arttırılabildiği ve zamandan tasarruf kazanabildiğiniz faydalar sağlar.
Satın alma ekiplerine dair maliyetlerin azalmasına yardımcı olur. Dosya yönetimini kolaylaştıran bu satın alma yazılımları, mükerrer alımların da önüne geçmeye yardımcı olur. Şirket sahipleri için tasarruf kapıları aralanabilir. İşlerin devamlılığı ve bir sisteme oturtulabilmesi için de YoneTeam gibi satın alma yazılımları değerlendirilebilir. Tek tık ile birçok rapora kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Diğer Başlıklar

Satın Alma Talebinden Ödemeye (P2P)

Satın almada P2P, ödeme işlemlerinde ve finansal faaliyetlerde verimlilik ve tasarruf sağlamak için geliştirilmiştir. Teknoloji desteği esastır.