Dijital Olarak Taleplerinizi Toplama ve Planlama Nasıl Yapılır?

İşletmenizi daha esnek, daha hızlı ve daha verimli hâle getirmek istemez misiniz?

Kuşkusuz, dijitalleşme bunun ilk adımı olacaktır. Satınalma işlemleri için gelişmiş raporlamaların kullanımı, geliştirilen otomasyonlar, bulut tabanlı sistemler, yazılımlar ve robotik sistemler bu dijital sürecin birer adımı olarak karşınıza çıkacaktır.

Satınalma 4.0’dan da bilindiği üzere dijitalleşmek, bir nevi performansı ve memnuniyeti arttırmayı hedeflemektedir. Son otuz yıl içerisinde satınalmanın geçirdiği değişim, oldukça muazzam sonuçlar elde etmeyi sağlamıştır. Analiz süreçlerinde daha hızlı karar verilmekte, veriler daha hızlı toplanabilmekte, teslimat süreleri kısalmakta, maliyetler düşürülmekte ve kalitede artış sağlanabilmektedir.

Tamamen operasyonel ilerleyen bu süreçte işlerinizi kolaylaştırmak için satınalmanın ilk adımlarından biri olan talepleri, nasıl dijitalleştirebileceğiniz merak ediyor olabilirsiniz.

Dijital olarak taleplerinizi toplama ve planlama nasıl yapılır?

Satınalma süreci genel itibariyle oldukça standart bir şekilde ilerler. İhtiyaç duyulan malzemelere ilişkin talep oluşturulur, daha sonra oluşturulan talebin onaylanması ve siparişin oluşturulması için tedarikçi arayışları başlar. Tedarikçiyle anlaşıldıktan sonra ise tedarik süreci başlar.

Satınalınan ürünlerin veya hizmetlerin teslim zamanı belirlenir ve her şey yolunda gider ise teslim gerçekleşir. Nadiren de olsa tedarik sürecinde sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Özellikle manuel olarak gerçekleştirilen talepler, arzla örtüşmeyebilir. Teslimatta eksiklikler meydana gelebilir veya bir takım tutarsızlıklar yaşanabilir.

Şeffaflığın olmaması, satınalma ile diğer departmanlar arasındaki iletişim kopuklukları veya satınalma taleplerinin neden talep edildiği ile ilgili bilgi eksiklikleri akışı bozabilir. Taleplerinizi dijital bir ortamdan yönetmek ise sorunların büyük bir çoğunluğunu ortadan kaldıracaktır. Taleplere dair planlamalarınızı da daha kolay bir hâle getirecektir.


Talep Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?

Talep yönetimi, ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetler için talep tahminin gerçekleştirildiği ve çeşitli planlamaların yapılıp yönetildiği bir yöntembilimdir. Tüm taleplerinizi tek bir noktadan yöneterek işinizi tek ekran üzerinden takip edebilmenizi sağlar.

Birimler arası koordinasyonu sağlayan talep yönetim sistemi, süreçlerinizin dijitalleşmesi için atacağınız ilk adımdır. Tüm şirket çalışanlarından veya ekip liderlerinden gelen talepler, merkezi bir sistemde dijital formlar aracılığıyla toplanır. Taleplerin hızlı bir şekilde toparlanması, aciliyeti olan işlerinizi yönetmenizi kolaylaştırır.

Olası aksaklıkların önüne geçerek iş sürecinizi verimli hâle getirebilirsiniz. Düşük aciliyeti olan işlerinizi sistem üzerinde belirleyebilir, satınalma stratejinizi oluştururken planlamanızı ona göre yapabilirsiniz. Dijitale taşıdığınız talep yönetimi, doğru hamleler gerçekleştirebilmenizi sağlayacaktır.

Web tabanlı talep yönetimi sistemleri, online talep formları oluşturabilmenizi sağlar. Herhangi bir cihaza bağlı kalmadan ve offline sistemlerin kısıtlamalarıyla uğraşmadan tek tık ile her yerden erişebileceğiniz talep yönetim sistemlerini kullanabilirsiniz. Zaman ve mekân kısıtının olmadığı bu sistem, ofis ve saha taleplerini tek bir noktada toplamanızı kolaylaştırır. Zamandan tasarruf ederek satınalma departmanınızın verimliliğini de arttırabilirsiniz.

Satınalma taleplerini süper hızda karşılayın

YoneTeam ile işbirliği ve koordinasyonu zirveye taşıyın


Satınalma Taleplerinizi Nasıl Planlayabilirsiniz?

Web veya bulut tabanlı sistemlerden online olarak oluşturabileceğiniz talepler için bir yazılım kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Çalışanlarınızın arasında yetki dağılımı yapabileceğiniz, taleplerinizle ilgili gerek teknik gerek resmi belgeleri yükleyebileceğiniz, talepleriniz arasında önceliklendirme yapabileceğiniz, taleplerinizin durumunu takip edebileceğiniz, temin tarihi alabileceğiniz ve taleplerinizin performansını değerlendirebileceğiniz bir satınalma yazılımı kullanabilirsiniz.

Dijitale aktardığınız işiniz için kullanacağınız satınalma yazılımı, işlerinizi otomatikleştirmenizi sağladığı gibi sizin için otomatik bir süreç yönetimi de sağlar. Size sadece kritik kararları vermek ve işleri önceliklendirmek kalacaktır.

YoneTeam, dijital olarak taleplerinizi toplamanızı ve planlama yapmanızı sağlar. Tek ekran üzerinden taleplerinizi kontrol edebilir ve tüm süreci izleyebilirsiniz. YoneTeam ile iç koordinasyonunuzu arttırabilir ve siz de kazanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer Başlıklar

Satınalma Akış Şeması Nasıldır?

Satınalma akış şemaları, iş süreçlerinizi yönetirken sizlere tüm iş aşamalarını aşamaları göstererek planlamalarınızı güçlendirir. Adım adım ilerlemenizi sağlar. Doğru tasarlanmış akış şemaları süreçlerinizi otomatikleştirir.

Genel Satın Alma İlkeleri Nelerdir?

Genel satınalma ilkelerinin belirlenmesi, satınalma ve denetleme sürecinin daha sağlıklı ilerlemesinde yardımcı olacak satınalma ipuçlarındandır.