Satınalmada 5 Adımda Dijitalleşme ve Faydaları

Satın alma, dış kaynaklardan mal, ürün veya hizmet tedarik edilmesi veya satın alınması işlemi olarak tanımlanmaktadır. Satınalma faaliyetlerinde, kurumsal performansı arttırmak ve en iyi anlaşmayı sağlamak için tedarikçilerle güçlü anlaşmalar gerçekleştirmek gereklidir. Tedarikçilerle yapılacak olan bu anlaşmalar, birçok risk değerlendirmesi içermektedir. Satınalma, bir şirketin ürününün fiyatını etkileyen unsurlardan biridir. Maliyetlerin artması ürün veya hizmet fiyatlarına direkt olarak etki etmektedir.

Satınalmada, teknolojinin önemi de iyice kavranmalıdır. Satın alma işlemlerini kolaylaştıracak olan yazılımlar veya iş zekası uygulamalarının sağladığı kolaylıklardan yararlanılmadır. Tedarik süreçleri veya şirket içi entegre olmuş finansal yazılımlardan da destek alınabilir. SAP yazılımları ve türevi yazılımlar ile günlük işlerin derlenmesi ve yürütülmesi daha kolay olacaktır. Dijitalleşmenin bir parçası olarak bu ürünlerden yararlanmak, işletmenizin verimliliğini arttırmanın bir yoludur.

Günümüzde, dijital dönüşüme ayak uydurmayan bir işletme görmek artık zorlaşmıştır. Dijital dönüşümde işletmenin genelinin yanı sıra özelinde ve iç birimlerinde de dijital dönüşümün sağlanıyor olması gerekir. Örneğin; bulut tabanlı SAP yazılımları ile herkesin erişebileceği sistemler, işinizin tek ekrandan yönetilmesini sağlayacaktır. Dijital dönüşüm büyük bir oluşum gibi görünse de, aslında küçük faaliyetler de dijital dönüşümün birer adımıdır. Satınalmada 5 adımda dijitalleşme ve faydaları konusunda birçok veriye rastlanabilir. 5 adımda satınalmada dijitalleşmenin faydaları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Hızlı Yatırım Getirisi

Araştırmalar gösteriyor ki satın alma işleminden sorumlu olan yöneticilerin veya liderlerin 6’sı, e-satınalma sürecinin (elektronik satınalma süreci) işletme lehine sonuçlar vereceğine inanmaktadır. Ayrıca, birçok yönetici böyle bir yatırım getirisinin de hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini düşünmektedir. Geliştirilen uygulamalarda, elektronik tedarik, ürün ekipmanlarını genişletmek ve makinelerin daha modern bir teknolojiyle değişimi gibi yenilikler yapılabilir. Geleneksel yöntemler ile karşılaştırıldığında, bu uygulamaların daha hızlı bir yatırım getirisi getireceği söylenebilir.

Maliyetlerde Gözle Görülür Azalma

Maliyetler, hem süreç hem de tedarik giderleri açısından yatırım getirisi hesaplamalarında belirleyici bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Yazılımlar aracılığıyla belirli bir zaman diliminden sonra maliyetler üzerindeki azalmaları görebilirsiniz. Rakamların size söylediklerine kulak vererek siparişlerin gözle görülür artışını fark edebilirsiniz. Kolay yönetilebilir bir sistem ve panel ile işletmenizin faaliyetleri de aksamadan meydana getirilecektir. Birden fazla teklifi karşılaştırma imkânı sunan ekranlar ile en düşük maliyet ile en iyi kazançlı satınalma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Düzenli İş Süreci

Daha hızlı yatırım getirisi, daha düşük satın alma fiyatları, daha yetkin bir satınalma gibi sonuçlara ulaştıysanız, işletmenizi birçok açıdan dijitalleşmeyi başarmışsınız demektir. E-tedarik, elektronik sipariş formları ve elektronik olarak gerçekleştirilen ihaleler, iş sürecinizi düzene sokacaktır. Ayrıca, talep ve istek formları da yazılımlar üzerinden ilerlediğinde, herhangi bir aksamanın yaşanması söz konusu değildir.

Satınalmayı Basitleştirin

Dijital dönüşüm, iş sürecini sizin için basitleştirecektir. Uygulama üzerinden oluşturulan otomatik talepler veya elektronik ihaleler ile teklifleri değerlendirmek için bir kağıt yığını ile kavga etmek zorunda kalmazsınız. Sizin yerinize tüm teklifleri karşılaştıracak sistemlerden faydalanabilirsiniz. Gelişmiş kontrol sistemi ile işinizi kontrol etmek ve satınalma kararlarını daha kolay bir şekilde vermek mümkün olacaktır. Birbiriyle entegre olmuş sistemler, birden fazla program veya yazılım ile uğraşmak yerine tek bir yazılım ile bir yığın işi yapmanızı da sağlayacaktır.

Kontrol ve Uyum

Gelişmiş izleme özelliği ile iş süreçlerine kolay bir şekilde uyum sağlayabilirsiniz. Tek bir ekrandan veya tek bir yazılımdan tüm iş süreçlerinizi yönetebilirsiniz. İşleriniz için bir bütünlük sağlanır. Daha şeffaf bir süreç işleyişi sağlanır ve gerçek zamanlı takip olanağı sağlanır. Parmaklarınızın ucunda bulunan teknoloji ile belirli satınalma kurallarına göre hareket edebilir ve işletmenizin çizgisinden çıkmadan hareket edebilirsiniz.

 

Diğer Başlıklar