Satın almalarda maliyeti düşürmek için uygulanan müzakere yöntemleriyle, kârlı satın almalar yapabilir ve işletmeyi tasarruf ettirebilirsiniz.

Satın almalardan kazançlı çıkmak veya satın almaları kârlı hâle getirmek için en temel yol, maliyetleri düşürmek olacaktır. İsterseniz satın aldığınız ürünü işleyerek satın ya da kullanın; her iki durumda da maliyetlerinizi ne kadar düşürebilirseniz, o kadar kazançlı çıkarsınız. Pazarlık, maliyetleri düşürmek için kullanılan en etkili ve yaygın araçtır. Bununla birlikte pek çok yöntem ve satın alma müzakeresi de gerçekleştirilmektedir. 

İhtiyacınız Olmayan Ürünlere ve Ürün Özelliklerine Para Harcamayın

Satın alacağınız üründe aradığınız özellikleri iyi bir şekilde belirlemeniz gereklidir. Eğer bir üründe ihtiyacınız olmayan bir özellik varsa, boşuna o ürün için fazladan para ödemeyin. Üzerine düşünmediğiniz veya anlık kararlarınızın hakim olduğu ürünleri almayın. 

Örneğin; ofiste kullanmak için bir projektör satın alacaksınız. Çoğunlukla sunum için kullanacağınız bu üründe, video gösterimine veya film içerikli gösterimlere ihtiyacınız yoksa; yüksek çözünürlüklü ürünler, sizin ihtiyacınız için ekstra özellikler barındırır. Daha orta halli ve ihtiyaçlarınıza yeten ürünler almanız, sizin için yararlı olacaktır. 

Farklı Markalardan veya Tedarikçilerden Teklif Alın

Markalar ve tedarikçiler arasındaki rekabet, her zaman maliyet düşürmek için en etkili yöntemler arasında yer almıştır. Markaların veya tedarikçilerin ürünlerini karşılaştırabileceğiniz sistemler veya yazılımlar vasıtasıyla (hem ürün özellikleri hem maliyet), size pazarlık gücü kazandıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husussa, benzer özelliklere sahip ürünleri karşılaştırmak olacaktır. 

Siparişlerin Konsolide Edilmesi

Tek bir satıcıdan ne kadar yüksek miktarda ürün alırsanız, maliyetleri düşürmeniz de o kadar kolaylaşacaktır. Eğer sürekli yüklü miktarlarda satın alma işlemleri gerçekleştiren bir işletmeyseniz, bu sizin için etkili bir yöntem olacaktır. 

Eğer tek seferlik ve belirli dönemlerde alışverişler gerçekleştirmek istiyorsanız, aynı tedarikçiden satın alabileceğiniz ürünler için ortak bir zamanlama belirleyebilirsiniz.Böylece size en az %2 veya %3'lük bir fiyat avantajı fırsatı doğacaktır.

Kampanyaların Takibini Gerçekleştirin

Tedarikçilerinizin aktif olarak yer aldığı mecralardan, gerçekleştirilen kampanyaları takip edin. Stok eritmek için girişimlerde bulunan veya ciro yükseltmek isteyen işletmeler, oldukça avantajlı kampanyalar oluşturabilir. Yalnızca ihtiyacınız olan bu ürünleri satın alarak yine maliyetleri düşürebilirsiniz.

Sezonluk Satın Almalarda Adımınızı Dikkatli Atın

Kampanyalarla benzer bir eğri gösterse de sezonsal bir ilerleyiş söz konusudur. Bir ürüne olan talep her aynı sezonda artış gösteriyorsa, maliyet o sezonda en yüksek değerindedir. Örneğin; kömüre olan ihtiyacın kışları artması ve yaza doğru kömür fiyatlarındaki düşüş gibi düşünebilirsiniz. Sezon fiyatlarının en düşük olduğu anı yakalayarak, satın almalarınızı o şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Liste fiyatlarının dahi bu sezonlarda daha düşük olacağını görebilirsiniz. 

Satın Almalarda Sonuç Üzerinden Kıyaslamalar ve Ödeme Seçeneklerini Baz Alan Karşılaştırmalar Yapın

Genellikle satın alma kararları, bir ürünün satın alma ve ödeme işlemi gerçekleştirilmeden önce verilir. Taksitli veya vadeli seçenekler, satın alma seçeneklerini ve ödeme seçeneklerini oluştururlar. 

Dikkat etmeniz gereken şeyse, hem farklı markalar ve tedarikçiler üzerinden hem de aynı markanın veya tedarikçinin üzerinden peşin ödeme ve taksitli ödeme seçeneklerinin karşılaştırmasının yapılmasıdır. 

Örneğin 20.000 TL'lik bir satın alma gerçekleştireceksiniz. Vadeli bir hesaba yatırım yapsaydınız ürününüz varsayalım ki, 20.440 gibi bir faizle geri dönüş yapıyor. Eğer siz vadeli satın alımlarda 20.440'ı aşan ödemeler yapıyorsanız, peşin satın alımlar sizin için daha avantajlıdır. 20.440'ı aşan her tutar, sizin cebinizden farketmeden giden ödemelerdir. 

Canan Şahin

Diğer Başlıklar