Hikayeler, olayları ve kişileri değerli kılarlar. Aynı şey satın almanın hikayesi için de geçerlidir. Satın almayı değerli kılan, hikayelerdir.

Satın almayla satın almanın kendisini satmak iş hayatında, sıklıkla uğraşılan bir şeydir. Cezbedici olansa, değerleri gösteren gerçek rakamlara odaklanmaktır; belki de daha yaratıcı bir yaklaşım benimsemek daha iyi olabilir. 

Pazarlama ekipleri, profillerini yükseltmek için istatistikler yerine hikayeler kullanmak eğilimindeydi ve bu teknik, kesinlikle satın almanın benimseyebileceği bir şeydi.

Washington Üniversitesi tarafından St Louis'de yapılan bir araştırmaya göre, insan beyni hikayeleri okurken daha heveslidir, çünkü durumun insani tarafı, insanları bilgiye daha kolay bağlanmaya yönledirmektedir. 

Hikaye anlatmanın bir sanatı vardır ve eğer satın alma hikayesi doğruysa, iş hayatının geri kalanında, daha fazla tanınmak bu yolla sağlanabilir. 

1. Bir Başlangıç ve Bir Son Var

Herhangi bir iyi hikaye gibi, bir başlangıç, bir orta ve bir son bulmanız gerekir. Hiçbir yapıya sahip olmayan bir hikaye, kitleyi kaybetme ve önemli bilgileri kaçırma riskiyle karşı karşıyadır. Amaç, satın almanın çözdüğü bir problemin veya işe değer katan bir durumun gösterilmesi olmalıdır. Sorun (başlangıç) ile başlayın, ardından ekibin üstesinden gelmek için ne yaptığı ile devam edin (gelişme) ve olumlu bir sonuç (son) ile bitirin.

2. Müşteri Odaklı Olun

Hikaye ne olursa olsun, kitlenin akılda tutulması esastır. Müşteriler, önemsenmeyi severler.

Örneğin, öykünüzü sayılar üzerinde yoğunlaşan finans gibi bir iş fonksiyonuna sunuyorsanız, hikayenin açısının tedariğin gelirini nasıl etkilediği veya tedarik üzerinde nasıl tasarruf sağlandığı üzerine odaklanılması daha uygundur. Eğer pazarlama ise, odak noktası hizmete yönelmiş olmalıdır. Müşteri ile başlayın ve aklınızda hikayenizin yapısını şekillendirelim. 

3. İşleri Basit ve Dürüst Tutun

Bir amaca hizmet etmiyorsa aşırı komplike bir dil kullanmaya gerek yoktur. İşleri basit ve kitleye uygun tutun. Basitlik sizi de yorulmaktan ve ekstra zaman ve para kaybından da kurtaracaktır. Ayrıca, en iyi hikayeler dürüst olanlar. Yapılan mücadeleleri veya hataları paylaşmaktan korkmayın; Eğer hatalı bir şey varsa, bunlar okuyucunun ilgisini daha fazla çekecektir.  

Bir hissedar veya işyerindeki iç personel üyesine hitap etmese de, iyi bir hikayenin gücü, satın almanın işe değerini kanıtlamak için avantaja dönüştürülebilecek ve kullanabilecek bir şeydir.

Canan Şahin

Diğer Başlıklar