Satın almalardan kârlı sonuçlar elde etmek ve şirketinizin faydasını maksimize etmek için izlenmesi gereken adımlar bulunmaktadır.

Bir ürünün (mal veya hizmet) en düşük maliyetle tedarik edilmesi işleminin satın-alma olduğu, artık bilinmektedir. Satın-alma uzmanlarıysa bu işi en yeni yöntemler ve stratejik hamlelerle gerçekleştiren kimselerdir. Kârlı satın almalar yapmak için doğru adımların atılmasını sağlayan satın-alma yöneticileri, %1'lik tasarrufun dahi bir kurum için katlanan kâr oranları olduğunu bilir. Bu başparmak kuralının getirdiği bir öngörüdür. İmalat organizasyonları için bu durum daha önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü normal bir imalat organizasyonunun gelirinin %50'si satın-alma harcamalarından oluşmaktadır. Hâl böyle olunca satın almalardan kârlı çıkmak için bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. 

Öncelikle tedarikçilerin sayısındaki artış kârlılığı sağlamada, ara yollardan birini oluşturmaktadır. Herhangi bir işlevi yokmuş gibi gözükse de uzun vadedee sonuca ulaştırmaktadır. Birçok yeni tedarikçi edinirken birçoğu da, tedarikçi sisteminizden ayrılmaktadır. Her zaman geniş bir tedarik ağına sahip olmak için şuan ihtiyaç duyulmasa dahi, tedarikçi firmalara ait fiyat listeleri ve ürün özellikleri saklanmalıdır. İhtiyaç duyulduğunda, hızlı erişilebilir bir sistem satın-almaları da kolaylaştıracaktır. Tedarikçilerin seçimi, kârlılığın kapılarını aralayan doğru anahtarı bulmak gibidir. Bir tedarikçinin işletmenin ihtiyaçlarının tümünü karşılıyor olması oldukça iyi bir şeydir fakat biraz da zordur. Her zaman istenilen bütün ihtiyaçların karşılanamayacağı da bilinmelidir. Bu gibi durumlarda ihtiyaçların tümünü olmasa da, büyük bir bölümünü veya tamamına yakınını karşılıyan tedarikçiler seçilmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar:

  • Fiyat aralığı
  • Teslimat Süresi
  • Vade Süresi
  • Tedarikçiye Ulaşmadaki Kolaylık (Lojistik)
  • Ambalaj Görünümü
  • Ürünlerin Tanıtımlarındaki Bilginin Yeterliliği ve Değeri
  • Satış Sonrası Hizmetleri

Belirtilen kriterler konusunda hassas dengelerin kurulmasından sonra izlenecek adımlar, şüphesiz hem satın-alma sırasında hem de sonrasında yapılan analizleri ve saptamaları konu almaktadır. Örneğin tedarikçiler tarafından sunulan fırsatları iyi bir şekilde değerlendirmek ve bu fırsatlardan kendinize düşen payı almak kârlılık için atılmış adımlardan bir tanesidir.  

Fırsatları Değerlendirme: Yeni tedarikçilerin ortaya çıkması, yeni fırsatları da doğurmaktadır. Pazarda kendine yer edinmek isteyen yeni tedarikçiler, her zaman fırsatlarla doludur. O an için ihtiyaç duyulmasa bile, ileriye dönük projeler için bu tedarikçilere ihtiyaç duyulabilir.

Fiyatları ve Ürünleri Karşılaştırma: Ürünler ve fiyatlar arasında karşılaştırmalar gerçekleştirirken sadece fiyat bazında karşılaştırmalar yapmaktan kaçınılmalıdır. Aynı fiyata sahip iki ürün arasındaki özellikler farklılık gösterebilir. A ürünü B ürününden daha eksik veya fazla avantajlara sahip olabilir. Karşılaştırmalar yapılırken bütün her şey gözetilmelidir. 

Harcamalarınıza Yönelik Analizler: Yaptığını harcamaları görebileceğiniz analizler yapmak, ne için ne ödediğinizi görmenizde yardımcı olmaktadır. Böylece gelecekteki satın-alma işlemleriniz daha sağlıklı ilerleyecektir. 

Ödemelere Yönelik Yeni Fiyat Stratejileri: Dışarıdan bir gözden mutlaka destek alabilirsiniz. Avantajlarınızı ve dezavantajlarınızı bu sayede görebilir ve ona göre fiyat stratejileri meydana getirebilirsiniz. Ayrıca tedarikçiler arasında fiyat kırdırma politikaları izleyerek, satın-almalarınızda daha uygun maliyetler yaratabilirsiniz. 

Sistematik Bir Şekilde İlerleyin: Dağınık bir düzen, neyi ne zaman yaptığınızı karıştırmanıza sebebiyet vereceği gibi işlerinizin rayından çıkmasına da sebep olabilir. Sistematik bir şekilde oluşturduğunuz talep, sipariş, teklif, teslim ve ödeme formları hem tedarikçilerinizle daha düzenli bir ilişki yürütmenizi sağlayacaktır hem de yapacağınız satın-alma analizlerini daha kolay bir hale getirecektir.

Canan Şahin

Diğer Başlıklar