Başarıları taçlandıran hikayeler, doğru stratejileri belirlemede ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair ipuçlarını yakalayabilmede yardımcı olur.

Bazen küçük bir şans, bazen istikrarlı ve azimli adımlar, başarının anahtarını elinde tutan kilit taşları oluyor. Satın alma uygulamaları da bu temelden özünü bulan ve ilerleyişini sürdüren bir yapıdır. Başarı hikâyelerinin ortaya çıkışı, tedarik zincirinin ve satın alma operasyonlarının ne denli verimli yürütüldüğüyle ilgilidir. Eğer şirketinizde doğru bir strateji izliyorsanız, başarı zaten kendiliğinden gelecektir. Zirâ satın alma departmanı kârlılık pastasından büyük paylar alıyor. 

Şirketlerin Satın Alma Departmanlarının Hikayeleri

Son yıllarda yaptığı satın almalarla, Çin’deki kitaplara konu alan Ülker, bu başarı örneklerinin en iyilerindendir. Yıldız Holding çatısı altında birleşen Ülker, ürün ağını genişletmek ve küresel pazara da hakim olmak için köklü yabancı şirketleri satın alarak kendi markası oluşturmakta ve büyütmektedir. Sektörün en büyük 3 küresel oyuncusundan biri haline böyle gelmiştir. 

Bu satın alma başarı örneklerinin en büyüğü Godiva’yı satın almasıyla gerçekleşmiştir. 2007’de 850 milyon dolara satın alınmıştır. 2013 yılındaysa yine İngiltere merkezli United Buscuits için 3 milyar dolar, ABD’li DeMets Candy için de 221 milyon dolar ödemiştir. Ülker’den daha yaşlı bir maziye sahip olan markaların satın alınmasıyla birlikte, pazarın dev şirketlerinden birisi de Yıldız Holding olmuştur.

Türkiye’nin en köklü ve en güçlü GSM operatörlerinden olan Turkcell için de birçok satın alma başarı öyküsüne rastlayabilirsiniz. Doğayı da düşünen adımlar atarak ilerleyen Turkcell, aksesuar markası Turkcell Tkoleksiyon markası için satın alma sürecinde sipariş ettiği tüm kutuların tamamının geri dönüşümlü ve yeniden kullanıbilir olmasını hedefledi. Ayrıca koleksiyonun satışıyla Kardelen Vafkına da her ürün için 3.00 TL bağış yapılması planı bulunuyordu. Projenin 1. Yılında 25.000 aksesuar kutusu geri dönmüştür. Yeşil satın almanın en iyi örneklerinden birisi olarak görülebilir. 120 ağacın kesilmesi böylece mümkün oldu. 

Turkcell’in satın alma başarı hikayeleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. İş yapış biçiminde uluslararası standartları yakalayan Turkcell, bir kalite sertifikası kazanmayı da haketmiştir. 10.000’den fazla kurumsal üyesi bulunan ve dünyanın en saygın ve büyük satın alma organizasyonu olan İngiltere menşeili İmtiyazlı Satın Alma ve Tedarik Enstitüsüsü, (Chared Unstitute of Purchasing and Supply) 6 aylık bir incelemeden sonra Turkcell Grup Finans Satın Alma Departmanı’na CIPS Kurumsal Satın Alma Sertifikası’nı vermeye değer bulmuştur. 

Bugün, hemen hemen her işletme veya ev alarm veya güvenlik sisteminin Pronet imzası taşıdığını söylemek zor olmayacaktır. Pronet’in bu yükselişinde ve ilerleyişindeyse kuşkusuz satın alma alanında yaptığı yenilikler ve uyguladığı yöntemler bulunuyor. E-Arşiv ve e-Fatura projeleriyle Pronet, artık anlık olarak birçok müşterisine fatura gönderimi sağlıyor. Daha önce saatler süren arşiv aramalarının önüne de böylece geçilebiliyor. Fatura ulaşma şikayetlerinin ciddi bir şekilde azaldığı ve müşteri memnuniyetinin arttığı da Pronet’in ifadeleri arasında yer ediniyor. 

Satın Alma Yöneticilerine Dair Birkaç Başarı

Türkiyenin en güçlü satın alma yöneticileri arasında 2016 yılında 3. Sırada bulunan, dönemin Ford Otosan Satın Alma Genel Müdür Yardımcısı Güven Özyurt, 9,2 milyarlık bütçeyle ve 1500 tedarikçiyle birlikte geniş bir başarı öyküsü yaratıyordu. Ayrıca bu tedarikçilerin 1/3’i Ford araçlarında kullanılan parçaların imalatını gerçekleştiriyordu.

Yine, listenin ikinci sırasında bulunan ve 2015 yılı verilerine göre en güçlü satın alma yöneticilerinden biri olan Migros Genel Müdür Yardımcısı Cem Lütfi Rodoslu ise 9,4 milyar bütçeyi elinde tutuyordu. 3 bin farklı ulusal, yerel ve uluslarası tedarikçiyle işbirliği yürütmektedir.

BİM’in yükselişinin durdurulamadığı bilinen gerçekler arasında yer ediniyor. Türkiye’nin 2016 yılındaki en güçlü satın alma yöneticisi de elbette, BİM Satın Alma Müdürü Murat Namtı oluyor. 14 Milyar TL’lik bütçeyle oldukça zorlu bir finansal sürecin iplerini elinde tutuyor. Düşük fiyat stratejisiyle ilerleyen BİM, pazarda yerini kimseye kaptırmıyor ve şüphesiz bunda Namtı’nın payı da büyüktür. 

Diğer Başlıklar